Zpráva s varováním

Tento formulář je uzavřený.

Soutěž o balíček cen!

Po stopách pekelníků a umrlců
Uhádnete, o kterých záhadných místech píšeme? Zapojte se do naší speciální prázdninové
soutěže o balíček cen!

  1. Kde se otvírají pekelná vrata?
    Už Václav Hájek z Libočan napsal, že tu mají díru, odkud přímo z pekla vylézají zlí duchové a mění se v podivná zvířata. V podzemí také mají ležet kostry obrů a nelidských monster. Otvor do nitra skal proto zasypali a postavili nad ním kapli. Romantik a fantasta Karel Hynek Mácha přesto tvrdil, že když roku 1836 na hradě přespal, ďábelskou díru prozkoumal a viděl v ní podivuhodné věci. Jiná legenda trdí, že pekelník se usadil v nově vykopané studni a sebral lidem vodní prameny.
  2. Kam unesl umrlec svou milou?
    „Ty mrtvý lež a nevstávej, pán bůh ti pokoj věčný dej!“  modlí se nešťastná nevěsta, zatímco za jejími zády vstává z már nebožtík… Tuto scénu z Erbenovy balady Svatební košile si určitě pamatujete – básníka k ní inspiroval strašidelný příběh, pocházející snad až z keltských či staroslovanských dob. Kde se udál? Na fasádě hřbitovního kostela, ke kterému se legenda váže, se dodnes objevují tajemné skvrny připomínající tvář dívky! Nebo podivný jev souvisí s tím, že tu prý v dávných dobách stála dřevěná svatyně, v níž vojáci upálili nevinné obyvatele vesnice? Samé záhady!
  3. Kde (ne)viděl Karel IV. ďábla?
    Od pohanských dob se prý v těchto místech toulala čarodějnice jménem Swiza, vrásčitá stařena oděná do vlčí kůže a s jeleními parohy na hlavě. Kdo se jí znelíbil, toho proměnila v kámen. V páchání zla ji zdatně doháněl mrtvolný netvor zvaný Šplhavec, který trhal své oběti na kusy. Hrad přikázal v šumavských hvozdech na obranu proti démonům vybudovat Karel IV. poté, co zde spatřil starého uhlíře, sekajícího kolem sebe klackem. Na otázku, proč tak činí, odpověděl, že bojuje s čertem, který mu už dlouho škodí. Poté se strhla bouře a stařec padl mrtev k zemi.