Příroda WILDLIFE 11/2012 – Neviditelný lovec Pantanalu, aneb S kajmanem na dotek

Příroda WILDLIFE 11/2012 – Neviditelný lovec Pantanalu, aneb S kajmanem na dotek
Zítra (19. října 2012) vychází nové číslo Přírody WILDLIFE. Mimo jiné vás láká na lov s hladovými kosatkami nebo kajmanem yacaré. Rozhodně by vám nemělo uniknout téma věnované lemurům a fosám; ano, podíváme se na Madagaskar. Chcete-li, Příroda 11/2012 je již nyní ve čtečce iReader.

Vážení čtenáři,

časopis Příroda si od počátku existence, jež odstartovala v létě roku 2008, vytyčil za cíl být svým čtenářům průvodcem ve světě, který se nám bohužel čím dál víc vzdaluje. Proto jsem velmi rád, když vedle nádherných snímků a poutavých textů můžeme čas od času otisknout informace o činnosti nejrůznějších sdružení, která v některé malé, ale nikoli nevýznamné oblasti usilují o nápravu přírodních poměrů. Vzhledem k tomu, že vaše dotazy na možnost konkrétně se zapojit do přírodně prospěšné činnosti jsou stále častější, chci na tomto místě znovu upozornit alespoň na některé z těch, o nichž jsme již dříve psali.

V Česku existuje několik sdružení, která se zabývají obnovou přirozených lesních porostů. Mají zájem jak o zapojení dobrovolníků do obnovy lesa, tak o materiální a finanční pomoc. V Čechách je to například sdružení Čmelák, které realizuje projekt Nový prales, na Moravě sdružení Beskydčan nebo biologická rezervace Vlčí prameny. Na Slovensku je pak na místě zmínit sdružení Vlk.

Pomoci můžete třeba i některé ze záchranných stanic zaměřených na návrat zraněných zvířat do volné přírody (např. ZS Bartošovice na Moravě). Za zmínku určitě stojí i projekt Cesta pstruha, jenž si klade za cíl obnovu lososovitých ryb v našich řekách, a český projekt Green Life zabývající se ochranou deštného pralesa v Indonésii. 

Věřím, že když budete chtít, najdete i další přírodě prospěšné možnosti, jak využít vaše možnosti a schopnosti. Jestliže narazíte na něco obzvlášť zajímavého, určitě nám o tom dejte vědět.

S díky a přáním klidného podzimu, Marek Telička, šéfredaktor