Svět OBRAZEM 11/2012 – Jan Dungel: Cesta do nitra Amazonie

Svět OBRAZEM 11/2012 – Jan Dungel: Cesta do nitra Amazonie
V pátek (26. 10. 2012) vychází listopadové vydání magazínu Svět obrazem. Těšit se můžete na tradiční a populární přelomové události obrazem (velkoformátové fotografie), fotoreportáž o fenomenálním seskoku Felixe Baumgartnera, ale také o lidech z Madagaskaru.

Rozhovor o cestách do Amazonie jsme vedli s malířem Janem Dungelem. Krásná infografika vám ukáže cestu za tajemstvím lidské DNA, rubriku Rekordy obsadily pozoruhodné železnice. Mnoho dalšího můžete již nyní obdivovat v elektronické verzi Světa obrazem, ve čtečce iReader.

Vážení čtenáři,

minulý týden byly vyhlášeny výsledky nejprestižnější fotografické soutěže v České republice, Czech Press Photo. V kategorii Sport získala první místo série fotografií z letošních kvalifikačních závodů Velké pardubické, jež se letos uskutečnila netradičně již v sobotu 13. října.

Historie nejslavnějšího dostihového závodu u nás, často označovaného také za nejnáročnější překážkový závod v Evropě, se začala psát v roce 1874. Na počátku listopadu stálo na startu čtrnáct koní a do cíle jich doběhla jen polovina v čele s ve Francii narozeným plnokrevníkem Fantôme, který v sedle nesl anglického žokeje George Sayerse. Od té doby se uskutečnilo 122 ročníků závodu, do listiny vítězů se zapsalo osmdesát devět koní a o jedenáct méně jezdců.

Nejúspěšnějším žokejem historie je Josef Váňa, kterému se podařilo vyhrát osmkrát – na přelomu osmdesátých a devadesátých let v sedle Železníka, jenž jako jediný kůň vyhrál dostih čtyřikrát. V letošní steeplechase, kterou suverénně ovládl Jan Faltejsek na deset let staré klisně Orphee des Blins, se žokej Váňa umístil na třetím místě.

Koně musí na 6 900 metrů dlouhé dráze překonat celkem jednatřicet překážek, z nichž je nejznámější Taxisův příkop, přes který se skáče právě jen jednou v roce – na Velké pardubické. Jeho obtížnost spočívá v metr hlubokém a čtyři metry širokém příkopu, skrytém za metr a půl vysokým živým plotem. Lehké ale nejsou ani některé další překážky, a tak se může stát, že do cíle nedoběhne žádný kůň (jako tomu bylo v roce 1909) nebo dorazí jen jeden (1899, 1920 a 1993).

Jan Miklín, šéfredaktor