Tajemství vesmíru 12/2016: Mohou nás červí díry přesunout časem i prostorem?

Tajemství vesmíru 12/2016
Náš kosmos je nesmírně rozlehlý. I ty nejbližší objekty za hranicemi Sluneční soustavy jsou od nás natolik vzdálené, že bychom k nim ani s těmi nejlepšími současnými technologiemi nedoletěli za celý lidský život. Co kdybychom to však vzali zkratkou?

Na planetě u naší nejbližší hvězdy, Proximy Centauri, by se mohl nacházet život. Naznačují to indicie, s nimiž nedávno přišli vědci na základě řady pozorování tohoto červeného trpaslíka. Proximu od nás dělí jen 4,2 světelného roku, přesto jde na pozemské poměry o neuvěřitelnou vzdálenost: Kdybychom se k této stálici a její planetě chtěli vydat se současnými kosmickými loděmi s konvenčním pohonem, letěli bychom několik desítek tisíc roků.


Prohlédněte si celý časopis. Klepněte na stránku a listujte!

V době, kdy jsme ještě ani nevyslali pilotovanou výpravu k Marsu, se jedná o hodně velké sci-fi. Nejvzdálenější sonda – Voyager 1 – je na cestě už od roku 1977: Zatím přitom urazila jen 137 AU, tedy necelých 21 miliard kilometrů, což jsou pouhé dvě tisíciny světelného roku. S prostředky, které dnes máme k dispozici, zkrátka neexistuje šance se na vlastní oči přesvědčit, zda se na planetě u Proximy Centauri nějaký život skutečně vyskytuje.

I kdybychom se dokázali pohybovat rychlostí blížící se rychlosti světla, stále by šlo o výpravu na deset let, pokud bychom tedy počítali s návratem posádky. S tak dlouhým pobytem ve vesmíru nemáme žádné zkušenosti, nehledě na to, že bychom museli vyvinout naprosto spolehlivou loď, která by cestu vydržela bez závad. Bylo by také nutné astronauty vybavit kyslíkem, jídlem a dalšími zásobami – jak velké by asi muselo dané plavidlo být, aby takový náklad pojalo?

Přesto není vše ztraceno. Podle teorie relativity sice nemůžeme překročit rychlost světla, mohli bychom však využít tzv. červí díry. Dle teoretické konstrukce jde o jakési časoprostorové zkratky, které by výrazně urychlily přesun na obrovské vzdálenosti. Červí díry často figurují ve vesmírných sci-fi a podle vědců nelze jejich existenci úplně vyloučit. Stejně jako jsme si tedy „vytvořili“ temnou hmotu a temnou energii, jež nám pomáhají vysvětlit podstatu jevů, na které zatím naše fyzika nestačí, mohly by existovat i červí díry.

Že jde o velmi zajímavé téma, jež zaměstnává nejlepší fyziky současnosti, vám ukáže Stanislav Mihulka v tomto vydání. A jedná se o nadmíru zajímavé čtení.

Podrobný obsah tajemství vesmíru 12/2016