Tajemství vesmíru 7-8/2014: Kdy poletí první kosmičtí turisté?

Tajemství vesmíru 7-8/2014
Rok 2015 by se mohl stát rokem kosmické turistiky. Faktem ale je, že to samé jsme tvrdili o roku letošním, minulém... V novém vydání Tajemství vesmíru se podíváme na zoubek nejen kosmické turistice, dozvíte se ale také jak stará je Země a mnoho dalšího

Vypadá to, že kosmická turistika zažívá skutečný rozmach. Dosud se jen několik lidí podívalo na Mezinárodní vesmírnou stanici na palubě lodí Sojuz, přičemž za tento výlet zaplatili od 20 do 52 milionů dolarů. Nyní hned několik společností chystá suborbitální lety: speciální letouny vynesou pasažéry do výšky okolo sta kilometrů, jež dnes představuje obecně uznávanou hranici kosmu. Tam vesmírní výletníci pobudou několik minut, trošku si užijí stavu beztíže a zase se vrátí na Zemi.


Prohlédněte si celý časopis. Klepněte na stránku a listujte!

První starty se sice měly uskutečnit před několika lety, nicméně momentálně se zdá, že se první turisté podívají do vesmíru už v roce 2015. Například u společnosti Virgin Galactic si svou letenku již koupila první stovka kosmických cestovatelů, včetně řady celebrit. Místa vedle některých z nich se přitom dokonce draží – například sedadlo vedle Leonarda DiCapria vyneslo v aukci 19 milionů korun. Obnos, který přesahoval cenu letenky (250 tisíc dolarů), naštěstí putoval na charitu.

Lidé však nechtějí naši planetu vidět jen z výšky „pouhých“ sta kilometrů. Rádi by zažili pohled, jaký se naskytl astronautům mise Apollo, když přistávali na Měsíci – na malou modrou kouli. A tak není divu, že se již našli první dva turisté, kteří jsou ochotni zaplatit za výlet okolo našeho přirozeného satelitu 150 milionů dolarů – tedy v přepočtu více než tři miliardy korun. Zdá se vám to hodně? Ve srovnání s částkou 52 milionů dolarů, kterou zaplatí Sarah Brightmanová na cestu na ISS, to nezní zas tak špatné.

Země, jak ji z oběžné dráhy okolo Měsíce viděli astronauti Apolla 8

Časem vesmírná turistika zlevní natolik, že se stane dostupnou i pro průměrně movité zájemce – nejen pro několik stovek vyvolených. Přibude společností, jež do kosmu létají, zvýší se bezpečnost letů, a kdo ví – třeba jednou budeme jezdit na dovolenou přímo na Měsíc. Peníze z letenek by se pak mohly využít k poznávání vesmíru a k dalším ušlechtilým cílům.

Podrobný obsah letního vydání Tajemství vesmíru