Tajemství vesmíru 9/2015: Konečně odhalené Pluto a Charon

Tajemství vesmíru 9/2015
Téměř desetiletá cesta sondy New Horizons vyvrcholila v polovině července průletem kolem trpasličí planety Pluto. A již první fotografie, které průzkumník poslal dychtivým vědcům, odhalily velmi zajímavé zmrzlé světy

Letos 14. července nastal vpravdě historický okamžik: sonda New Horizons po devítiletém putování vesmírem dorazila k Plutu, ještě nedávno nejvzdálenější planetě Sluneční soustavy. Dosud jsme Pluto znali jen jako barevnou kulatou skvrnu z fotografií Hubbleova teleskopu, v červenci však tato trpasličí planeta konečně odhalila svou pravou tvář.


Prohlédněte si celý časopis. Klepněte na stránku a listujte!

Díky zmíněné družici se tak můžeme rozplývat nad detaily povrchu Pluta a jeho měsíce Charonu, zkoumat tenkou a řídkou atmosféru, zjišťovat fakta o složení povrchových hornin a vůbec se kochat úžasným světem vzdáleným několik miliard kilometrů. Po Uranu a Neptunu, kolem nichž proletěl Voyager 2 už před více než 25 lety, jde zatím o nejvzdálenější těleso, jaké jsme kdy prostudovali zblízka.

Kvůli obrovské vzdálenosti, kterou musejí komunikační jednotky překonávat, jsme však dosud obdrželi jen zlomek informací a fotografií, jež družice New Horizons pořídila. Data k nám totiž tečou nesmírně pomalu, a to rychlostí 1 kb/s – i nejpomalejší internet v mobilu je přitom více než stokrát rychlejší. NASA tak počítá s tím, že bude informace přijímat až do konce roku 2016.

Aby astronomové signál vůbec zachytili, musejí využívat přesně namířené radioteleskopy o průměru 60 m. Nejcennější data se navíc vysílají prioritně, aby se snížila možná ztráta vědeckého materiálu v případě neočekávané poruchy sondy. Proto máme zatím k dispozici jen velmi málo fotografií – ty totiž musejí počkat.

Družice však mezitím překoná poměrně velkou vzdálenost, neboť se pohybuje rychlostí okolo 14 km/s, tedy 50 400 km/h! Cestou bude zkoumat prostor za drahou trpasličí planety a zamíří ještě k dalším objektům Kuiperova pásu, do něhož se systém Pluto–Charon také řadí. Na místo určení dorazí New Horizons podle plánu v roce 2019, přičemž se u ní počítá s životností do konce roku 2020.

V tomto vydání najdete vše, co se o Plutu a Charonu podařilo zjistit zhruba do poloviny srpna. O dalších novinkách vás samozřejmě budeme v Tajemství vesmíru a na webu www.tajemstvi-vesmiru.cz průběžně informovat.

Podrobný obsah Tajemství vesmíru 9/2015