Živá historie 12/2012 – Mýty & skutečnost: Záhadní Mayové. Kde se vzala představa, že věděli víc než my?

Živá historie 12/2012 – Mýty & skutečnost: Záhadní Mayové. Kde se vzala představa, že věděli víc než my?
Vážení čtenáři. Doufám, že nám nebudete mít za zlé, že se opět vracíme k mayskému tématu, kterému jsme se přesně před rokem v Živé historii věnovali, nadto když s blížícím se „koncem světa“ horečně plní stránky každého časopisu. Měli jsme však pocit, že by stálo za to ozřejmit, kde má současná panika ve spojení s Mayi kořeny. Živá historie vychází 16. 11. 2012, ve čtečce iReader je k dispozici již nyní.

Z rozhovoru se Zuzanou Marií Kostićovou, která se specializuje na kulturu Mezoameriky a zejména pak na Maye, se dozvíte, že tato vlna, která tak mocně zaplavila mysl mnoha lidí po celém světě, má vlastně dva zdroje. Jedním je idealizace Mayů jako hluboce moudré společnosti ze strany prvních objevitelů mezoamerické kultury, ale i mnoha dalších mayistů, a tím druhým je hnutí New Age, jež s rokem 2012 očekává velkou proměnu a příchod nového věku, jak má i v názvu.

Elektronická verze:

  

Paradoxně mocný impuls mu k tomu dali sami mayisté, kteří si kdysi po objevení nápisů v Palenque sami začali pohrávat s myšlenkou, co by se mohlo přihodit, až nadejde konec jednoho velkého cyklu mayského kalendáře. Mýty, které jsou s počátky a konci mezoamerického světa spojeny a které rovněž najdete v tomto čísle, vám snad také pomohou udělat si v této problematice jasno.

V tomto čísle najdete i jiné víceméně demytizační příspěvky. Rozhodně byste neměli přejít dva články Jitky Cíhové. Ten první pojednává o apokryfech a biblické postavy, především pak Ježíše, vám vykreslí v poněkud jiném světle, než je obvyklé. Bonusem tohoto článku je, že se i pobavíte. A podobného typu je text o starověkém literátovi Palaifatovi – obdivuhodném vyvraceči mýtů.

Věru i náš svět je mýtů plný, tak se jimi nenechte zmást!

Mgr. Andrea Poláčková, šéfredaktorka Živé historie