Zpráva s varováním

Tento formulář je uzavřený.

Soutěž o knihu Dějiny lidských průserů

Kdo to je?

Máte rádi humor Mr. Beana? Pak jste možná viděli komedii Největší fi lmová katastrofa (v originále Bean, 1997). Mr. Bean, hlídač v londýnské Národní galerii, se coby „největší znalec“ obrazů dostane do Spojených států, kde má odhalit proslulé dílo, které vidíte na obrázku. Dva dny před slavnostním okamžikem ho ale omylem poškodí na nejcitlivějším místě – v obličeji, načež se ho snaží uvést do původního stavu. Vznikne z toho pochopitelně příšerná mazanice...

A my se ptáme na umělce, který tak obdivuhodně zvěčnil svoji matku. Narodil se v americkém státě Massachusetts roku 1834, ale když mu bylo jednadvacet, odjel do Paříže studovat malířství. Podobně jako mnohem později František Kupka, i on vnímal blízkost malby a hudby. V názvech svých obrazů také používal termíny jako „nokturno“, „symfonie“, „harmonie“…  Je nabíledni, že působily na svou dobu poněkud avantgardně, a kvůli jednomu se dokonce soudil. Jeho portréty však byly velmi žádané. Střídal své pobyty v Paříži a v Londýně, kde také roku 1903 zemřel.

O koho jde? Tři výherce odměníme knihou na prázdniny z vydavatelství Jota Dějiny lidských průserů aneb Co všechno jsme podělali od Toma Phillipse. Nabízí vzrušující cestu skrz sedm tisíc let takřka od Adama po nejpozoruhodnější selhání současnosti.

Soutěž ukončena 30. 6. 2019.