Ročenka 100+1: Kronika roku

Obrazová kronika uplynulého roku

Tématem Ročenky 100+1 je ohlédnutí za uplynulým rokem a jeho nejdůležitějšími událostmi, jež se ocitly v hledáčku nejlepších fotografů.

V loňském vydání jsme vyjádřili naději, že by rok 2014 mohl být tím nejlepším v lidské historii. Víme, taková provolání mají člověku spíše zlepšit náladu a vlít do duše naději, že ještě není tak zle. Předseda Mezinárodního olympijského výboru už tradičně o každých hrách prohlašuje, že byly těmi nejlepšími v historii – ačkoli u těch letošních zimních v ruské Soči se své fráze raději zdržel. Jejich rozpočet padesáti miliard dolarů byl totiž zhruba šestkrát vyšší, než s jakým pracovali organizátoři před čtyřmi lety ve Vancouveru. Podle odhadů nevládních organizací se navíc více než polovina této částky rozkradla. Ale Rusko, to je jiný svět a jak praví staré lidové moudro, zde je možné všechno.

Svět však zažil, především v oblasti vědy, historické úspěchy. Tím posledním je přistání sondy Philae na kometě 67P/Churyumov-Gerasimenko. Evropská kosmická agentura například oznámila, že se na jejím povrchu podařilo najít molekuly uhlíku, tedy základního stavebního kamene života. Je tedy možné, že první organické částice na Zemi přišly z vesmíru. Jak moc toto zjištění zamíchá současnými poznatky o naší planetě, se však teprve ukáže.

Tyto a další události, které by neměly být zapomenuty, najdete v doprovodu nejlepších fotografií v naší kronice roku.

Témata z aktuálního čísla

  • Obrazy neklidného světa
  • Internetoví milionáři
  • Nejtěžší cesta je ta pravá
  • Ohrožená planeta
  • Nobelovy ceny 2017 Speciál 100+1: Retro z ročníku 1965

V roce 1965 stoplusjednička vycházela teprve druhým rokem, ale už se stihla na (tehdy centrálně řízeném) strhu tiskovin stát fenoménem. Obsah tvořily jak původní reportáže zpravodajů ČTK, tak především převzaté články zahraničních magazínů ze Západu i Východu. Jaký byl tehdy svět? Podívejte se na nejlepší články z té doby, stojí to za to!

 


Speciál 100+1: Neuvěřitelné poklady planety Země

Jak dlouho že to žijeme na naší planetě? Je to už pěkných pár tisíc roků... Naučili jsme se využívat takřka všeho, co náš domov nabízí, a objevili jeho největší poklady, začali jsme stavět mohutné hrady a pevnosti z kamene i složité stavby ze skla a betonu. Vytvořili jsme obří teleskopy, abychom mohli zkoumat také okolní vesmír. Ale udržet Zemi alespoň tak úžasnou,
jako je teď, se zdá být tou největší výzvou.

 

Starší vydání časopisu

1/2018
1/2017
Ročenka 100+1: Kronika roku 2015
1/2016
Ročenka 100+1: Kronika roku 2014
1/2015
100+1 Obrazová kronika 2012
1/2014
100+1 Obrazová kronika 2012
1/2013