Dnes vychází nový Speciál magazínu 100+1 zahraniční zajímavost: Nevyřešené záhady historie

Dnes vychází nový Speciál magazínu 100+1 zahraniční zajímavost: Nevyřešené záhady historie
Vážení čtenáři, tajemné a zdánlivě nevysvětlitelné úkazy fascinují lidi odpradávna. V pravěku a starověku se lidé báli blesků a živelných pohrom, protože nedokázali vysvětlit jejich podstatu. Ve středověku se báli pokrokových myšlenek, které ohrožovaly tehdejší způsob života.

I dnes, v době televize a internetu, v době kosmických let a nanobotů, se najde řada lidí, jež podobné záhady fascinují a kteří věří v nadpozemské úkazy a konspirační teorie. Přitom spoustu úkazů a událostí nemůžeme vysvětlit jenom proto, že k tomu nemáme dostatek přímých či nepřímých důkazů, případně že úroveň našich znalostí a zkušeností není v dané chvíli dostatečná.

Stejně jako se dnes můžeme smát těm, kteří si dříve nedokázali vysvětlit blesky nebo zatmění Slunce, pousmějí se za pár desítek nebo stovek let naši potomci tomu, jak jsme mohli řešit tak banální záhady jako ztracené lodě v bermudském trojúhelníku, neexistující ostrovy nebo záhadný mayský kalendář.

Přitom mnohé záhady jsou vytvořeny uměle – někomu se nezdálo, že bychom mohli s technikou šedesátých let přistát na Měsíci, a tak „našel“ spoustu důkazů, podle nichž bylo dobytí Měsíce jednou velkou blamáží. Nikdo nevěří, že za útok na newyorská Dvojčata mohou teroristé, a proto zaplavili internet falešnými pochybynostmi a vykonstruovanými důkazy, že útočila sama americká vláda.

A tak bychom mohli pokračovat. Přitom nejjednodušší vysvětlení bývají zpravidla ta správná – jen lidé nedokážou uvěit tomu, že by to mohlo být právě tak jednoduché, a hledají za vším konspiraci a spiknutí.

Ale dejme si ruku na srdce: kdyby na světě nebyly záhady, kdyby tu nebyly (alespoň zdánlivě) tajemné úkazy, byl by náš život určitě chudší. Vždyť člověk je od přírody tvor zvídavý a chce přicházet věcem na kloub – ať už jde o záhady reálné či vykonstruované. 

V tomto speciálu najdete takových záhad, jimiž se lidstvo zabývá mnohá desetiletí, celou řadu. Některé dokážeme vysvětlit, u některých vysvětlení alespoň tušíme a některé zůstanou nevysvětleny navždy. Tak si onich můžeme alespoň číst a máme o čem přemýšlet.

Kdy, jak a kde koupit?

Speciál 100+1 zahraniční zajímavost: Nevyřešené záhady dějin vychází 14. 9. 2012, má 100 stran. Pokud preferujete elektronickou verzi, najdete ji již nyn například na RájKnih.czRajKníh.skPublero.com a brzy již i v naší aplikaci iReader (schválenočekáme, až Apple toto vydání schválí).