Extra PC 12/2012 – Dárky pro ajťáky: Máme pro vás nejlepší smartphony, tablety, LCD TV, repro, projektory, notebooky, monitory, foťáky, tiskárny, klávesnice i myši

Extra PC 12/2012 – Dárky pro ajťáky: Máme pro vás nejlepší smartphony, tablety, LCD TV, repro, projektory, notebooky, monitory, foťáky, tiskárny, klávesnice i myši
Tak je to konečně tady. Windows 8 jsou oficiálně venku a začínají se na nás valit ze všech stran. Odpovídá tomu i obsah tohoto čísla. Extra PC 12/2012 vychází 23. 11. 2012, v iReaderu již nyní.

Vážení čtenáři,

Windows 8 najdete na některých počítačích v našem velkém testu sestav, rozdíly mezi Windows 8 a čistě tabletovými Windows RT zase řešíme v samostatném dvoustranovém článku. Celých šest stran jsme pak věnovali přehledu všech zásadních novinek, které na Windows 8 poběží. Výběr bude opravdu velký a na některé z těchto přístrojů se těšíme jako malí kluci. Je to ale proto, že jsou nová okna tak skvělá?

Elektronická verze:

  

Obrovská vlna mediálního zájmu o Windows 8 je v první řadě zásluha tvrdé práce mnoha oddělení Microsoftu. PR agentury nás již mnoho měsíců bombardují zajímavostmi, fakty a čísly, marketingové oddělení těsně před zahájením prodeje rozpoutalo masivní celoplošnou kampaň a hlavně: vývojáři dlouhou dobu spolupracovali s velkými výrobci, aby na trhu mohli v jednom období dodat velmi rozmanité portfolio zařízení s osmičkami.

Během aktuální zimní sezónyskutečně do prodeje přijde celá řada zařízení, která tu předtím vůbec nebyla – máme zde konvertibilní tablety s odnímatelnou klávesnicí, slidery s vysouvací klávesnicí, tablety s ořezanými Windows RT, které jsou jen dotykové a klávesnici vůbec nemají, ultrabooky s dotykovými displeji, notebooky s otočnými displeji, dvěma displeji… to vše je samozřejmě umožněno novým dotykovým rozhraním.

Jeho integrace do klasického desktopového systému je však trochu kostrbatá – o tom jsme už ostatně několikrát psali. Na klasickém stolním počítači bez dotykového displeje Windows 8 příliš smysl nedávají. Zmizela totiž klasická a oblíbená nabídka Start, kterou většina z nás používá pro všechny základní úkony. Její funkci má nyní z větší části plnit rozhraní Metro. Proč nás do něj ale Microsoft nutí, když nám to není úplně po chuti? Zdánlivě nekoncepční kroky mají při bližším pohledu naprosto jasné směřování. Americký softwarový gigant si uvědomil, že budoucnost počítačů leží v mobilních zařízeních a tabletech. 

Když tedy teď všechny uživatele Windows (kterých je ve světě klasických počítačů stále převážná většina) navykne na toto rozhraní, tak jako je kdysi navykl na okna, zachová si v turbulentně se měnícím IT světě zásadní převahu a kontrolu nad tabletovým trhem. Zda se mu to podaří teď, záleží na nás. A co vy, jak si zvykáte na Metro? 

Hodně zábavy a pohody při čtení tohoto čísla vám přeje Jan Čarek, šéfredaktor Extra PC