Historické války 1/2014: Proč tak dlouho nikdo neporazil Husity?

Historické války 1/2014
Nový titul pro milovníky dějin vojenství se věnuje válkám a bitvám v ryzí historii. Zcela opomíjí 20. století a podrobně mapuje válečné konflikty do 19. století včetně. Aktuální vydání si všímá Jana Žižky a jeho nesporných úspěchů na poli strategie a taktiky

Naše vydavatelství se již delší dobu věnuje moderní vojenské historii na stránkách oblíbených časopisů Válka REVUE, 2. světové, 1. světová, Vojska či Zbraně a také v celé řadě monotematických speciálů. Dějiny válek však nezačaly až sarajevským atentátem roku 1914, ale provází lidstvo v podstatě od počátku věků. Náš „dluh“ vůči starším vojenským dějinám jsme se rozhodli nyní splatit a výsledkem je nový časopis, který právě držíte v rukách. Jeho tematický záběr sahá od starověku po Napoleona, výjimečně ještě dál až do konce 19. století.


Prohlédněte si celý časopis. Klepněte na stránku a listujte!

Většina článků Historických válek bude věnována zahraničním konfliktům, ale nechceme zanedbat ani ty naše české. Je sice pravda, že v tomto směru máme poněkud omezený výběr. Občas dokonce slýcháme, že česká armáda zvítězila naposledy za husitů, tedy před více než 500 lety. To samozřejmě nemůžeme brát úplně vážně, protože bychom ubírali zásluhy například početným československým legionářům za první světové války. Navíc čeští vojáci ve službách habsburské monarchie také vybojovali své náročné bitvy, v nichž se častokrát vyznamenali, ať už šlo o války proti Turkům, Francouzům či Prusům. Že nebojovali „pod hlavičkou“ českého státu, protože jsme si tenkrát nevládli sami? To je ostatně dost sporné i u husitů, kteří válčili především za prosazení kalicha a náboženských otázek než za nějaké češství.  Ale hlavně tyto úvahy patří do „klasických“ historických časopisů. V Historických válkách se zaměříme především na jejich válečné umění a to zpochybnit nelze.

Nikoli náhodou jsme vybrali jako hlavní téma prvního čísla nejúspěšnějšího českého vojevůdce Jana Žižku, o jehož schopnostech vypovídá řada vyhraných bitev a žádná prohra. Světové stratégy reprezentuje starověký Hannibal, jehož taktikou se inspiroval i po 2000 letech generál Lee u Gettysburgu. Vedle bitev a tažení se můžete těšit také na obrazové rubriky o výzbroji slavných armád, ať už jde o husitská děla či typické středověké meče. A z pohledu obyčejného vojáka se na válku podíváme v rubrice život bojovníka, kde osvětlíme, že opravdoví mušketýři třicetileté války měli daleko k ideálu Alexandra Dumase.

Podívejte se na podrobný obsah aktuálního vydání!

Naše další military magazíny

  • Válka REVUE – Dějiny válek a vojenství se zaměřením na 19. a 20. století
  • I. světová – Významné momenty z Velké války
  • II. světová – Dění na mnoha frontách tohoto globálního konfliktu
  • Vojska – Časopis přibližující historii, výzbroj a slavné bitvy legendárních ozbojených složek
  • Zbraně – Všechno o zbraních 19. a 20. století. Letadla, tanky, pušky, děla, pistole...
  • Bitvy – Podrobný pohled na konkrétní významnou bitvu nebo kampaň dějin
  • Válka REVUE Speciál – 100 stran na jedno širší téma z vojenské historie
  • II. světová Speciál – 4× ročně 100 stran z období největšího konfliktu dějin