Houby a houbaři 10/2017: Voňavý kozák do polévky i na sušení

Houby a houbaři 10/2017
Říjen je houbařův královský měsíc. Jednou z hub, na kterou můžete narazit, je kozák březový. Pokaždé je ozdobou houbařského košíku a je čestným zástupcem výborných jedlých hub

Oproti létu se už sice na mnoha místech citelně ochladilo, ale rozhodně to neznamená konec nadějí na pořádné úlovky. Dokonce tomu může být přesně naopak – alespoň podle bohatých, desítky let získávaných houbařských poznatků, o něž se s vámi i v říjnovém čísle podělí znalec hub Václav Koplík. Zvláště v jehličnatých lesích přináší kombinace častějšího deště a dosud nijak zvlášť chladného počasí doslova houbařské žně. A pokud nastane ta správná konstelace a nefouká příliš silný vítr, může se říjen stát ideálním měsícem pro vybudování dostatečných houbových zásob na zimu.


Prohlédněte si celý časopis. Klepněte na stránku a listujte!

V každém případě vám držíme palce, abyste našli ještě dostatek pěkných hříbků, kozáků, křemenáčů či lišek k zavařování. Do nálevu mohou koneckonců zamířit i václavky, kterým se obvykle daří i na začátku podzimu. V novém čísle pro vás máme několik tipů, jak houby nejen zavařit, ale také třeba uchovat ve sklenicích v sádle jako lahodné škvarky, které vám pak uprostřed zimy připomenou všechny ty provoněné večery po návratu z letních houbařských výprav.

V říjnu můžete najít také některé druhy čirůvek – krásných hub, které spousta houbařů miluje a mnozí jiní se jim naopak vyhýbají. Čirůvky jsou však nenápadnými poklady, které rozhodně stojí za objevení. V rubrice Atlas hub o nich najdete spoustu užitečných informací.

Stále více lidí spojuje houbařskou vášeň s fotografováním. V tomto čísle si proto můžete přečíst i velký rozhovor o tom, jak houby fotit na špičkové úrovni a co všechno je k tomu potřeba. A samozřejmě vám opět přinášíme výběr těch nejlepších snímků ze stovek fotografií, které nám posíláte na facebook.

Podrobný obsah nového vydání Houby a houbaři