Nejkrásnější fotografie vesmíru nejen z Hubbleova teleskopu

V novém speciálu Tajemství vesmíru vám představíme ty nejkrásnější fotografie z Hubbleova teleskopu, nechybí významné astronomické objevy roku 2012, první stopy Curiosity na Marsu a také unikátní fotografie NASA z loňských misí

Loňský rok byl v jednom ohledu výjimečný. V roce 2011 totiž po třiceti letech skončil americký program letů raketoplánů, takže se Amerika musela při dopravě nákladu a lidí spolehnout na komerční firmy a ruské Sojuzy. NASA navíc nemá moc dobré vyhlídky na vlastní kosmický program pilotovaných letů – loď Orion bude totiž na oběžnou dráhu (a případně dále do vesmíru) startovat až v roce 2017. 

O to větší úspěchy však americká kosmická agentura slaví na poli automatizovaných sond. Loni přistál na Marsu nový pojízdný robot Curiosity, který navázal na úspěch roverů Spirit a Opportunity, a k trpasličí planetě Ceres se od asteroidu Vesta vydala sonda Dawn. Ta jako v první využívá vysoce účinný iontový pohon, který dokáže s minimem paliva urychlit plavidlo na značnou rychlost – jen mu to trvá dlouho.


Prohlédněte si celý časopis. Klepněte na stránku a listujte!

Vesmír je sice extrémně nehostinné místo, ale na fotografiích z dalekohledů vypadá doslova jako pohádka

Díky těmto misím mají vědci vynikající příležitost podrobně poznávat dálavy Sluneční soustavy, aniž by se museli spoléhat pouze na dalekohledy sledující vesmír ze Země nebo z její oběžné dráhy. I když takový Hubbleův teleskop umístěný na orbitě (avšak mimo vliv zemské atmosféry) dokáže poskytnout nejen řadu zásadních vědeckých poznatků o blízkých i vzdálených končinách kosmu, ale také vizuální hody.

Teleskop Hubble na orbitě Země

A ty budou ještě větší, až se do vesmíru dostane nový teleskop Jamese Webba s téměř třikrát větším celkovým průměrem zrcadel, než má Hubble. To umožní astronomům pozorovat v kosmu podstatně větší detaily a vidět hlouběji do jeho historie. Ostatně, že je vesmír místem nabízejícím nádhernou podívanou, se můžete přesvědčit i v tomto speciálu, který shromažďuje nejen padesát nejhezčích fotografií z Hubbleova dalekohledu, ale také shrnuje zásadní astronomické objevy loňského roku a první měsíce Curiosity na Marsu, a stává se tak jakousi astronomickou ročenkou roku 2012.

Nový speciál Tajemsví vesmíru právě v prodeji