Nové vydání 2. světové: Námořní pěchota SSSR v akci

2. světová 1-2/2014
Když se řekne námořní pěchota, jako první se asi každému vybaví ta americká. Nové vydání 2. světové vám ukáže, že vojáci námořní pěchoty Sovětského svazu také nebyli žádnými ořezávátky.

Sovětští námořníci nasazení na souši a vybavení pěchotními zbraněmi se za druhé světové, respektive Velké vlastenecké války, bezesporu vyznamenali. Podíleli se na obraně řady velkých měst, a to nejen těch přístavních jako Sevastopol nebo Leningrad, ale také vnitrozemské Moskvy nebo Stalingradu. Později však dostali příležitost také při operacích, v nichž museli prokázat schopnost úzké kooperace s námořnictvem, zejména při vyloděních pod Novorossijskem v roce 1943 a na Dálném východě o dva roky později.


Prohlédněte si celý časopis. Klepněte na stránku a listujte!

V tomto vydání najdete také zajímavý článek o politickém dohledu v Rudé armádě. Tento fenomén ji doprovázel od dob jejího zrodu v letech občanské války, ale v širším povědomí vystupuje hlavně v souvislosti s německou invazí do Sovětského svazu z léta 1941. Právě politruci, fakticky sovětští důstojníci, totiž měli být jako ztělesnění „židobolševismu“ na základě Hitlerova tzv. rozkazu o komisařích v případě zajetí ihned fyzicky likvidováni. Lze namítnout, že rozdíl mezi kulkou do týla a pomalou smrtí hladem v zajateckých táborech, která čekala miliony zajatých rudoarmějců, není zcela propastný, ale přesto tento rozkaz dobře vystihuje podstatu války, kterou nacisté na východě rozpoutali.

Dnes je tak poprava komisaře jedním ze symbolů zločinů, jichž se německá armáda v Sovětském svazu dopouštěla, a příslušná scéna většinou v literatuře a filmech vyprávějících příběhy z tohoto temného období evropských dějin nechybí. Najdeme ji také v televizní sérii Unsere Mütter, Unsere Väter (Naše matky, naši otcové). Letos uvedený, a dlužno říci, že i povedený třídílný seriál líčí osudy pěti mladých lidí, kamarádů v letech 1941–1945. Dva z nich odcházejí v uniformě Wehrmachtu bojovat na východ a hned v prvním díle dostane jeden z hrdinů, „službě vlasti“ oddaný poručík Wilhelm Winter, rozkaz popravit zajatého komisaře. Ten přes jisté pochybnosti a váhání splní a ukáže, že „ideály“ a „čest německého důstojníka“ jsou sice jedna věc, ale rozkaz nadřízeného a realita vyhlazovací války věc druhá. Přestože lze seriálu leccos vytknout, pokud budete mít možnost, určitě se na něj podívejte. Stojí za to už kvůli poměrně velkorysé výpravě a skvěle, po vzoru amerického Band of Brothers (Bratrstvo neohrožených), natočeným bojovým scénám.

Podívejte se na podrobný obsah 2. světové 1-2/2014