Nový časopis Bitvy podrobně o operaci Barbarossa (1941)

Bitvy 1/2014
Novinka na českém trhu. Každé dva měsíce zajímavé čtení o klíčových bitvách dějin, informace o zbraních bojujících stran, zajímavosti ze života vojáků, vzpomínky pamětníků a samozřejmě i vylíčení samotných bojových operací

Právě vychází první číslo nového magazínu Bitvy. V něm vám budeme přinášet mnoho faktů i zajímavostí o slavných bitvách a taženích, které změnily běh dějin. Pro první číslo jsme zvolili bitvu o Moskvu, protože se z řady významných bojů svedených na východní frontě v roce 1941 vymyká. Perfektně fungující válečný stroj německé armády se zde zasekl a sovětská strana se poprvé na nějaký čas chopila strategické iniciativy.


Prohlédněte si celý časopis. Klepněte na stránku a listujte!

Když se v červnu rozběhla operace Barbarossa, mnozí mysleli, že Adolf Hitler vyšle své hlavní síly proti Moskvě. Sovětské hlavní město se nabízelo jako přirozený cíl invaze a mnozí se domnívali, že po jeho dobytí bude následovat zhroucení SSSR. Německý diktátor však dlouho viděl situaci jinak. Priority německého postupu se proto měnily a tankové kolony Wehrmachtu se k Moskvě stočily teprve na konci léta. Hitler se však přepočítal. Postup vpřed se brzy zastavil a jeho síly uvázly v nekonečném moři bahna. Poté nastoupil slavný generál zima, který útočníkům také pořádně pustil žilou. Před koncem roku se na bojišti objevily nové sovětské jednotky, Rudá armáda přešla do protiofenzivy a zahnala Němce daleko na západ. Adolf Hitler a jeho armáda poprvé okusili hořkost stakilometrových ústupů a velkých ztrát. Sovětské vítězství bylo tak překvapivé a velké, že Na Nový rok 1942 deník Pravda Moskvanům sliboval, že do léta bude s agresory konec. Válka sice trvala ještě mnohem déle, ale v bitvě o Moskvu lze přece jen spatřovat jeden z prvních náznaků obratu.

Doufáme, že vás nový dvouměsíčník Bitvy zaujme. Také v budoucnu v něm naleznete spoustu zajímavého čtení o jednotlivých klíčových bitvách dějin, informace o zbraních bojujících stran, zajímavosti ze života vojáků, vzpomínky pamětníků a samozřejmě i vylíčení samotných bojových operací.

Podívejte se na podrobný obsah.