Nový speciál 100+1: Století geniálních automobilů

Historie mnoha automobilek sahá už do 19. století a jsou s ní spojeny velmi zajímavé lidské příběhy. 100stranový speciál čeká jen na vás.

Auta, to je v prvé řadě Technika; dokonalá a stále se vyvíjející, krásná a často zrající v čase, všudypřítomná a každodenně nás obklopující. Přitom je pravdou, že už dlouho se tu neodehrála žádná dramatická revoluce. Třeba je ale za dveřmi, možná jsou to alternativní pohony, možná auta bez řidiče, nejpravděpodobněji obojí.

Auta jsou ale také Lidé a Historie; za vznikem značek stojí často zajímavé osobnosti a jejich příběhy. Někteří dali svým značkám jména, jiní se schovali v ústraní. Někteří byli skvěli obchodníci, jiní geniální konstruktéři. Právě na příběhy lidí a firem jsme se soustřčdil při přípravě tohoto Speciálu nejvíce.


Prohlédněte si celý časopis. Klepněte na stránku a listujte!

Naše příběhy začínají samozřejmě už v devatenáctém století, najdou se ale i značky, které své první automobily vypustily do světa až v druhé polovině století dvacátého. Automobilový průmysl a byznys okolo něj je ale tvrdý boj, který má své vítěze i své poražené. Některé značky, které byly dlouho ikonami rozvoje automobilismu, už dávno zanikly. Naopak nováčci dokázali dobýt žebříčky prodejnosti, srdce zákazníků a především pak jejich peněženky. Na ty neúspěšné s námi můžete zavzpomínat, příběhy vítězů mohou být inspirací.

Osobní automobily nám daly svobodu pohybu, ale také věčně ucpaná města a špinavé ovzduší. To první už si lidstvo určitě vzít nenechá, s tím druhým se stále pere. Nebojíme se toho, že by (nutné) omezování škodlivého vlivu aut způsobilo jejich konec. Jen se prostě změní – ostatně konstruktéři to už v dějinách mnohokrát zvládli. I to zjistíte z příběhů automobilových značek.

Podrobný obsah nového speciálu 100+1