Ročenka 100+1: Jedinečná Obrazová kronika roku 2014

Ročenka 100+1: Kronika roku 2014
Výběr nejdůležitějších událostí roku 2014: věda, technika, kosmonautika, příroda, katastrofy, lidé, sport, kuriozity, sport a mnoho dalšího. Extenzivní obrazový materiál. Pokud jste něco v uplynulém roce minuli, ročenka 100+1 vám to připomene

V loňské ročence jsme vyjádřili naději, že by rok 2014 mohl být tím nejlepším v lidské historii. Víme, taková provolání mají člověku spíše zlepšit náladu a vlít do duše naději, že ještě není tak zle. Předseda Mezinárodního olympijského výboru už tradičně o každých hrách prohlašuje, že byly těmi nejlepšími v historii – ačkoli u těch letošních zimních v ruské Soči se své fráze raději zdržel. Jejich rozpočet padesáti miliard dolarů byl totiž zhruba šestkrát vyšší, než s jakým pracovali organizátoři před čtyřmi lety ve Vancouveru. Podle odhadů nevládních organizací se navíc více než polovina této částky rozkradla. Ale Rusko, to je jiný svět a jak praví staré lidové moudro, zde je možné všechno.


Prohlédněte si celý časopis. Klepněte na stránku a listujte!

Ostatně Rusko by se dalo označit za hlavní mediální magnet uplynulého roku. Prezident Vladimir Putin se rozhodl připojit zpět ke své vlasti Krym a v nevyhlášené válce několik oblastí východní Ukrajiny. Následovaly evropské a americké sankce. Ačkoli se ruské vedení tváří, že se jich nijak nedotýkají, země je závislá na vývozu surovin (především ropy a zemního plynu) a jejich ceny na světových trzích klesají. Hospodářské problémy srazily hodnotu rublu o celou třetinu a pád dolů se zatím nezastavil. Příští rok ukáže, jak se mocenská ruleta prezidentu Putinovi vyplatila. Smutným faktem zůstává, že zatím si ukrajinský konflikt vyžádal na dva a půl tisíce životů.

A tím výčet mrtvých nekončí. Největším tématem světové politiky bylo bezesporu vytvoření Islámské státu na území Sýrie a Iráku. K překvapení všech se Amerikou vycvičená a vyzbrojená irácká armáda zhroutila a extremistická organizace ISIL, složená z místních, evropských a kavkazských radikálů, vytvořila skutečně fungující státní správu. Tedy pokud budeme efektivitu počítat na množství poprav, tou se určitě vyrovná nejhorším diktaturám dvacátého století. Snad ještě nikdy nebyl arabský svět v takovém chaosu a vraždění mezi vyznavači šíitské a sunnitské větve Islámu dosáhlo zatím neviděných rozměrů.

Svět však zažil, především v oblasti vědy, historické úspěchy. Tím posledním je přistání sondy Philae na kometě 67P/Churyumov-Gerasimenko. Právě v době naší uzávěrky oznámila Evropská kosmická agentura, že se na jejím povrchu podařilo najít molekuly uhlíku, tedy základního stavebního kamene života. Je tedy možné, že první organické částice na Zemi přišly z vesmíru. Jak moc toto zjištění zamíchá současnými poznatky o naší planetě, se však teprve ukáže.

Celá redakce 100+1 vám přeje krásný rok 2015 a doufáme, že přece jen bude lepší, než byl ten uplynulý.

Podrobný obsah Obrazové kroniky 2014