Ročenka 100+1: Největší události, objevy osudy roku 2016

Ročenka 100+1: Největší události roku 2016
Letošní rok nebyl jako každý jiný. Ano, vždycky se odehrají důležité věci, přijdou hrozivé katastrofy a umřou důležití – milovaní i nenávidění – lidé. Letošek měl toho všeho spoustu, ale jak se zdá, ještě kus navíc. A ten nás nutí hledět spíše dopředu, než jen bilancovat

Začněme odzadu: O zvolení velkohubého milionáře americkým prezidentem se toho napsalo už mnoho – že jej k moci vynesli naštvaní bílí voliči a že kdyby se výsledky nepřepočítávaly podle zvláštního amerického sytému volitelů, dostala by se do úřadu s vyšším počtem hlasů Hillary Clintonová. Ty podstatné věci však na povrch teprve vyplouvají. 


Prohlédněte si celý časopis. Klepněte na stránku a listujte!

Pomiňme světovou politiku, kterou v příštím roce čeká pořádný otřes, a představme si, co čeká přírodu. Nová Trumpova administrativa toho v době naší uzávěrky zatím moc nestihla, nicméně s jednou věcí si pospíšila: Přislíbila prolomit limity na těžbu ropy a zemního plynu a zastavit plány na rozvoj zelené energie. Vůbec ji přitom netrápí, že to bude znamenat masivní přispění ke globálnímu oteplování, protože Trump jej už mnohokrát označil za pouhý výmysl. A pokud se na pařížské úmluvy, které zavazují státy snižovat emise skleníkových plynů, „vykašlou“ Spojené státy, proč by se nimi měla obtěžovat Čína, největší znečišťovatel světa?

Dalším nepříznivým jevem je ztráta důvěry v tradiční média. Ano, noviny mají své chyby a někdy nadržují těm, nebo oněm. Jejich hlavním posláním je ale předat lidem sdělení, která nebudou od základu lživá. Problém je, že zhruba polovina uživatelů Facebooku používá jako zdroj informací právě tuto sociální síť. Najednou je těžké rozlišit, jestli zpráva, kterou sdílí kamarádi, je pravdivá, nebo je to od základu vymyšlená historka. Hoaxy vládnou internetu a lidé se, bohužel, podle nich rozhodují – například jako u amerických voleb.

Ovšem ne všechny zprávy budou špatné. Letos začal pád Islámského státu, symbolu světového terorismu a podle všeho to vypadá, že už se jeho cesta do propadliště dějin nezastaví. Něco pozitivního nás tak snad přece jen v příštím roce čeká.

Obsah celého vydání 100+1 Ročenky 2016