Tajemství vesmíru 11/2012 – Kdo vyhraje bitvu o Měsíc? Od poslední návštěvy uplynulo 40 let

Tajemství vesmíru 11/2012 – Kdo vyhraje bitvu o Měsíc? Od poslední návštěvy uplynulo 40 let
Co vše obíhá kolem Slunce a kam až sahá jeho vliv? Odhalujeme temné stránky neviditelných pozůstatků hvězd; chcete poznat záhady černých děr? Letošní třetí vydání titulu Tajemství vesmíru vychází 2. listopadu 2012. Ve čtečce iReader již nyní.

Vážení čtenáři,

15. října uplynulo 15 let od startu sondy Cassini, která se v roce 1997 vydala zkoumat planetu Saturn, její prstence a měsíce. A nejen to: společně s ní letěl i výsadkový modul Huygens, který přistál v roce 2005 na povrchu měsíce Titan, jediného, jenž má ze všech známých měsíců atmosféru. Dnes patří Cassini k nejúspěšnějším misím NASA a stejně jako rovery Spirit a Opportunity nebo oba Voyagery pracuje déle, než se očekávalo. Primární mise byla ukončena v roce 2008, poté byla prodloužena o dva roky a nakonec až do roku 2017.

Díky Cassini máme k dispozici tisíce unikátních snímků, z nichž ty první doslova vyrazily nám, běžným pozemšťanům, dech. K nim patří i levý obrázek. Není sice nijak aktuální – byl pořízen již 9. května 2007 – ukazuje však Saturn v celé jeho kráse včetně stínu, který vrhá na prstence. Je to výrazný pokrok od poslední návštěvy Saturnu před více než třiceti lety, kdy kolem něj proletěly sondy Voyager 1 a 2 a Pioneer 11. Na pravé fotografii vidíte podobný pohled na planetu z roku 1980, kdy Voyager 1 Saturn po průletu opouštěl. Fotografie byla pořízena ze vzdálenosti 5,3 milionu kilometrů a v přímém srovnání je patrné, že fotografická technika od té doby výrazně pokročila.

Elektronická verze:

  

Fotografie je složena ze 45 obrázků – 15 v červeném spektru, 15 v modrém a 15 v zeleném – pořízených zhruba v rozmezí dvou hodin a zobrazuje Saturn v pravých barvách. Cassini byla v tu dobu vzdálena přibližně 1,1 milionu kilometrů od „povrchu“ planety (vnějších vrstev atmosféry). Misi Cassini-Huygens, stejně jako Voyagerům a Pioneerům, se budeme podrobněji věnovat v příštím vydání.

Příjemné čtení Tajemství vesmíru přeje Petr Broža