Válka REVUE 1-2/2013 – Apokalypsa v Berlíně. V jeho ruinách se bojovalo o každý metr. Za cenu čtvrt milionu mrtvých

Válka REVUE 1-2/2013 – Apokalypsa v Berlíně. V jeho ruinách se bojovalo o každý metr. Za cenu čtvrt milionu mrtvých
Na počátku roku 1945, přesně 12 let od okamžiku svého vzniku, se „tisíciletá říše“ nacistického Německa začala hroutit a směřovala ke svému apokalyptickému konci. Více v magazínu Válka REVUE 1-2/2013.

Po úspěšných a „slavných“ letech 1939–1942 vstoupila válka na území Německa. Od bitvy u Stalingradu, ale hlavně v roce 1944, se stalo zřejmým, že již brzy, poprvé od éry Napoleona Bonaparte, zahájí protivník pochod na hlavní město Německa – na Berlín.

Elektronická verze:

  

V okamžiku, kdy hrozilo, že sovětská vojska odříznou komunikace vedoucí z Berlína a znemožní dalším nacistickým prominentům útěk, se Hitler rozhodl, že v hlavním městě zůstane až do konce, ať se stane cokoli. V posledních dubnových dnech pronikli Sověti až do samého srdce Berlína, každý voják pod Žukovovým velením toužil, aby mohl vztyčit rudý prapor nad Říšským sněmem.

Jen několik set metrů odtud se Hitler s pistolí a kapslí kyanidu připravoval k ukončení života. Ani po smrti svého vůdce nesložili jeho fanatičtí přívrženci zbraně a bojovali až do 2. května 1945, kdy došlo k zastavení palby a všeobecné kapitulaci zbývajících německých jednotek v hlavním městě. Izolovaná střetnutí sice probíhala ještě několik dní, ale rozhodující boj skončil.

Tato poslední bitva druhé světové války v Evropě si vyžádala celkem asi čtvrt milionu životů na straně vojáků obou stran i z řad civilistů. Dne 7. května v 2:41 hodin byla na velitelství spojeneckých armád v Remeši podepsána bezpodmínečná kapitulace Německa. Třetí říše přestala existovat.

Mgr. Jan Čurda, šéfredaktor