Válka REVUE Speciál podzim 2015: Porážka Německa v roce 1945

Válka REVUE Speciál podzim 2015
V nové speciálu Válka REVUE jsme se zaměřili se vedle důležitých vojenských střetnutí a dějinných milníků také na celou řadu faktorů, jež způsobily protahování konce války do května 1945

Věděli jste, že v roce 1945 byla průměrná doba přežití rekruta Wehrmachtu pouhé čtyři týdny a že ještě v posledních měsících války padlo přes jeden a čtvrt milionu německých vojáků? Německé ozbrojené síly byly již jen stínem své bývalé slávy z dob, kdy se jim s lehkostí dařilo obsazovat jednu zemi za druhou. I přes bezpochyby žalostný stav armády, která byla po několikaletém vyčerpávajícím boji doplňována nedostatečně vycvičenými mladíky i muži, kteří dříve kvůli zdravotnímu stavu u odvodu neprošli, dokázali Němci vzdorovat ještě více než půl roku poté, co spojenecké armády dosáhly hranic samotného území říše.


Prohlédněte si celý časopis. Klepněte na stránku a listujte!

Jak je možné, že armáda unavených veteránů mohla tak dlouho zadržovat materiální i lidskou přesilu západních Spojenců a Rudé armády? Jedním z nejsilnějších faktorů byla jistě pohnutka, která je vlastní všem národním vojskům bránícím území své vlasti, a sice odhodlání nepustit nepřítele do nitra země. U velké části německého národa (a zvláště u té nejmladší generace), jehož smysl pro vlastenectví byl vlivem 12 let působící propagandy doslova vybičován do extrému, se tak proto setkáváme s odporem „do posledního náboje“, doprovázeným fatalistickým přístupem k vlastnímu osudu.

V tomto svazku ediční řady Válka REVUE Speciál jsme se rozhodli zaměřit se vedle důležitých vojenských střetnutí a dějinných milníků na celou řadu faktorů, jež způsobily protahování konce války do května 1945. Proto si budete moci přečíst například o zbrojní výrobě v letech 1944–1945, o stavbě ozbrojených sil při obraně říše, o domobraně Volkssturm nebo o neúspěšném pokusu o svržení nacistické moci v Mnichově. Nebude chybět encyklopedie, v níž si představíme výstroj amerického a sovětského vojáka koncem války a příslušníka Volkssturmu. Rovněž se můžete těšit na duel těžkých tanků Tiger a Pershing či na článek o kuriózním německém projektu letounu Bachem.

Prohlédněte si podrobný obsah nového Válka REVUE Speciál