Zázraky medicíny 10/2016: Muži versus ženy. Kdo je z Marsu a kdo z Venuše?

Zázraky medicíny 10/2016
Muži a ženy se od sebe beze sporu liší. Je jim tato odlišnost dána do vínku při narození, určí ji výchova, očekávání okolí, nebo pud? Nebo je to všechno ještě jinak?

John Gray přímo v titulu své knihy uvedl, že ženy i muži jsou jako tvorové z jiných planet – muži z Marsu, ženy z Venuše. Podobných příruček, návodů a receptů, které nám radí, jak jednat s partnery, existuje mnoho. Na základě těchto děl se zdá, že základem neshod a svárů je naše pohlaví, a že existuje univerzální návod pro chování podle toho, zda jednáme s mužem či s ženou. Ne ze všech partnerských problémů lze vinit naše biologické dispozice, ale je pravda, že rozdílné vnímání světa může být založeno i na tom, jakého jsme pohlaví.


Prohlédněte si celý časopis. Klepněte na stránku a listujte!

Být mužem nebo ženou ve většině případů znamená mít příslušné primární a sekundární pohlavní znaky. Primárním znakem je přímo genitál, sekundární pohlavní znaky jsou změny, které lidské tělo prodělá v pubertě. U dívek to znamená růst prsou a formování ženského typu postavy, tedy větších boků a roztahování pánve. U mužů nárůst tělesné hmotnosti, formování mužské postavy a prohloubení hlasu. Kromě těchto viditelných odlišností, ale existují i další aspekty.

K ženské či mužské osobě náleží totiž v naší společnosti určitý typ chování, očekávání a postojů. Tyto zakořeněné představy o tom, co má žena či muž dělat, jak vypadat a co si oblékat, se dají shrnout pod sousloví genderové stereotypy. Pojem gender původně v angličtině používaný ve významu rodu, v současnosti slouží pro odlišení maskulinního či feminního jednání či prožívání. V praxi to znamená, že děti se v rodině, ale i ve školce učí, jací mají být chlapečci a jaké mají být holčičky. Roli ženy a roli muže se učíme nejčastěji nápodobou.

Malé holčičky si hrají na maminku, chovají miminko, v plastovém nádobí servírují imaginární oběd, případně organizují čajový dýchánek pro panenky. Ve většině případů je tento způsob chování považován za ženský stereotyp. Stereotyp je zjednodušující představou o typických vlastnostech a schopnostech, které jsou přidělovány na základě pohlaví. Vidíme-li holčičku hrající si poklidně s miminkem, považujeme to za něco normálního, zkrátka to tak má být. Vidíme-li ale tu samou holčičku, která o chvíli později dostane vztek a začne s panenkou mlátit o zem, pomyslíme si, že něco není v pořádku.

Celý článek o rozdílech mezi muži a ženami najdete v aktuálním vydání Zázraků medicíny 10/2016