Živá historie 1-2/2014: Kompletní historické hrací karty jako dárek

Živá historie 1-2/2014
Hravost je odedávna součástí lidské přirozenosti. Například ve Vídni je uložen kompletní soubor hracích karet z poloviny 15. století, který téměř jistě patřil Ladislavu Pohrobkovi. Tento unikát, respektive jeho reprodukci, přikládáme k tomuto vydání jako vánoční dárek

Hra ve kterémkoli věku přináší především potěšení a zábavu, ale jak známo, může přerůst i do patologické formy hráčské vášně a závislosti. Je v ní tedy i cosi iracionálního, co zjevně překračuje rámec lidských potřeb. Je to společenský jev, ale její existence, jak poukázal holandský historik Johan Huizinga, se neváže na žádný stupeň kultury, na žádnou formu světonázoru.

Podle něj „přítomnost hry opětovně potvrzuje (...) nadlogickou povahu naší situace v kosmu (...) My si hrajeme a víme, že si hrajeme, takže jsme více než ryze rozumné bytosti, jelikož hra je nerozumná“. Huizingův názor by však bylo možné poopravit v tom smyslu, že hra nemusí být výslovně nerozumná, může mít logiku, kterou náš rozum nemusí vždy chápat, ale může ji intuitivně vytušit. Proto i ten, kdo má lepší intuici, je lepší hráč. Zda ale i ve středověku se karetní hry vnímaly jako rozumné spojení náhody s promyšleností, nevíme.


Prohlédněte si celý časopis. Klepněte na stránku a listujte!

Balíček karet

Karty, které přikládáme k tomuto vydání Živé historie, k reprodukci laskavě poskytlo Kunsthistorisches Museum Wien. K dochované sadě 48 ambraských karet jsme přidali hodnoty navíc – čtyři „janky“, dva žolíky a jednu náhradní kartu, abyste s nimi mohli hrát hry, které jste zvyklí: žolíka, poker, kanastu (pokud máte dvě sady) či po odebrání karet např. mariáš nebo kvarteto.

Nepochybně je ale možné karty hrát s původní sadou tak, jak se popisuje v článku. Čtyři „janky“ představují princové s listinami, stylově tak trochu odlišní od původních figur, neboť pocházejí ze staršího zdroje, jehož ilustrace nevznikly dřevořezem. Zadní strana karet imituje originál, který je černé barvy. Karty jsme zmenšili na rozměr 64 × 88 mm (jako mají dnešní pokerové či tarotové karty), jsou od specializovaného výrobce, z kvalitního třívrstvého kartového papíru – hra tedy vydrží desítky let!

Podrobný obsah časopisu Živá historie 1-2/2014